01 kwietnia 2024

W naszej pracowni hafciarskiej skupiamy się na tworzeniu unikalnych naszywek, które stanowią nie tylko ozdobę mundurów, ale także symboliczną reprezentację harcerskich osiągnięć i wartości. Dzięki precyzyjnemu haftowi i bogatej gamie kolorów, nasze naszywki stają się niepowtarzalnymi pamiątkami z każdej harcerskiej przygody. Dołącz do naszej pasji i podkreśl swoją harcerską historię poprzez nasze wyjątkowe dzieła!

Tworzymy Historię na Naszych Naszywkach!

DZIKI KOT

Czy nasi przodkowie byli pierwszymi harcerzami? 

Plakietki z pradziejów
naszywka harcerska 157 PDH

Odkrycie archeologiczne, które zmienia historię!

Najnowsze badania archeologiczne w Sudetach przyniosły rewelacyjne odkrycie – pierwsze naszywki człowieka jaskiniowego! To zaskakujące znalezisko rzuca nowe światło na kreatywność i indywidualizm naszych prehistorycznych przodków. W jaskiniach, otoczonych przez skały i kamienie, nasz pradziadek nie tylko polował i zbierał, ale także wyrażał siebie poprzez unikalne naszywki wykonane z kamienia.

Technika wykonania tych prehistorycznych dzieł sztuki zdumiewa. Wyobraźmy sobie, że nasz praczłowiek używał ostrych narzędzi, które sam zapewne stworzył, aby wyciąć kawałki kamienia o odpowiednich kształtach. Następnie, korzystając z kamienia szlifierskiego, precyzyjnie wygładzał krawędzie, nadając naszywkom bardziej estetyczny wygląd. To fascynujące, jak technologia naszywania kamienia mogła być dla nich równie ważna, co narzędzia do polowania.

Jednak najciekawsza może okazać się tematyka tych kamiennych naszywek. Wzory wyryte na kamieniu przypominają dzisiejsze odznaki harcerskie i skautowe, sugerując, że już nasi praprzodkowie cenili wartości takie jak współpraca, odwaga czy umiejętność przetrwania. Może to wskazywać na to, że duch skautingu ma korzenie głębsze, niż przypuszczaliśmy, sięgające nawet prehistorycznych obozowisk. Te kamienne "odznaki" mogą świadczyć o dawnych ceremoniach i tradycjach, będąc prekursorami dzisiejszych systemów nagród i wyróżnień w ruchach młodzieżowych.

Zadziwiające jest także to, że nasze odkrycie może rzucić światło na jeszcze starsze naszywki z drewna. Czyżby to był jedynie wierzchołek lodowca? Może jeszcze głębsze warstwy historii kryją przed nami tajemnice najwcześniejszych form sztuki i samoekspresji. Może naszywki z drewna, a w późniejszych czasach z kamienia, były dla prehistorycznych społeczności tak samo istotne jak dla nas współczesne biżuteria czy ozdoby?

Powyżej zdjęcie artefaktu znalezionego w jaskini w Sudetach.

Z harcerskim uśmiechem!

Wasz Dziki Kot

07 maja 2024
czyli jak przygotowania mogą być przygodą
01 maja 2024
Przygoda w zasięgu ręki (i namiotu!)
10 kwietnia 2024
  Jak pradawne narzędzie wskazuje drogę wartości i zasad
01 kwietnia 2024
Czy nasi przodkowie byli pierwszymi harcerzami?
29 marca 2024
Wielkanocny Poranek w Harcerskim Duchu
23 marca 2024
Czas na harcerską akcję!
22 marca 2024
Kropla po kropli: odkryjmy wartość wody w naszym życiu
21 marca 2024
Wiosna w sercu harcerza – czas na odnowę i… plakietki!
07 maja 2024
czyli jak przygotowania mogą być przygodą
01 maja 2024
Przygoda w zasięgu ręki (i namiotu!)
10 kwietnia 2024
  Jak pradawne narzędzie wskazuje drogę wartości i zasad
01 kwietnia 2024
Czy nasi przodkowie byli pierwszymi harcerzami?

kontakt@dzikikot.pl

601 580 312

693 139 218

601 580 312
693 139 218

ul. Koszycy 72a
62-090 Krzyszkowo